درباره ما

از سال‌های بسیار دور، از زمانی که ساختن «روزنامه دیواری مدرسه» در اتاقی که با بخاری نفتی گرم می‌شد سرگرمی نسل من بود و روی کف زمین، با نوار چسب و قیچی و ماژیک مشغول سر هم کردن داستان‌های نوجوان پسند آن روزها (سال 77) بودم، تا به امروز که در دنیای محتوا تقریبا به بالاترین درجات شغلی رسیدم، «نوشتن» همواره جزء بسیار مهمی از زندگی و شکل‌گیری «نوع بودن من» بوده‌است. 

از سال‌هایی که نوشتن دیجیتال و کار با اینترنت را یاد گرفتم، آنچه مرا آزار می‌داد، یک دست نبودن آموزش و ضعف تخصص در میان افرادی بوده‌است که برای دپارتمان‌‌های محتوا باید انتخاب می‌کردم. 

ضعف در فهم درست مخاطب، عدم گفتگوی مؤثر با او و نیز دوره‌های آموزشی فراوانی که هیچ‌کدامشان اتفاقا مهارت‌های مکمل نرم که برای کار تیمی مفید باشند، آموزش نمی‌دهند. 

این نقیصه باعث شد بعد از آزمودن روش‌‌های مختلف تدریس، که بیشترشان روی «تکرار غیر دیجیتال آموزش‌ها» بنا شده‌بود، تصمیم بگیرم یک بار برای همیشه چیزی بسازم که «تکرار پذیر» و «مقیاس‌پذیر» باشد و حتی بتواند پس از پایان عمر من نیز با همان کیفیت متخصص تربیت کند. 

یار رشد، از این رو یک مجموعه تخصصی از مقالات مختلف در حوزه محتوا نخواهد بود؛ بلکه مأموریت اصلی آن «راهنمایی» و «همراهی» در دنیای رشد فردی و کسب و کاری به عنوان «ابزاری برای آموزش» افراد علاقمند به حوزه محتواست. 

در تهیه این ابزار آموزشی تلاش شده‌است استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای در تمام مراحل، از محتوا تا پشتیبانی رعایت شود و همچنین بنا به سلیقه و نیاز بازار، دروس مختلف تنظیم شوند. 

به تجربه شخصی من، برخی از این دروس نظیر دروسی که با «تفکر» و «نوع تفکر» سر و کار دارند، برای کل مسیر شغلی و کسب و کاری شما مؤثر و مفیدند و برخی دیگر صرفا برای موارد تخصصی می‌توانند مفید باشند.

در نهایت یار رشد، برای شخص من یادآور تلاش‌های «میرزا حسن رشدیه» برای به راه‌انداختن جریان «آموزش نوین» در ایران است و کلمه «رشد» قرار است ادای احترامی باشد به کسی که با حضورش در این کشور، تاریخ آموختن و تاریخ توسعه کشور را به دوران جدیدی وارد کرد. 

امیدوارم یار رشد نیز بتواند تاریخ محتوای دیجیتال را به قبل و بعد از خود تقسیم کند. 

پانوشت: در ساختن یار رشد بیش از همه مدیون تیم فنی و محصول متاوب هستم که زمان‌های بسیاری، در کنار من بودند و برای ارتقای زیرساخت و محتوای یار رشد کمک‌های فکری و عملیاتی فراوانی به من داشتند.